Stretnutie Kima a Trumpa neprinieslo výsledky. Si ich vyzýva k dialógu

No Comments

Mier a stabilita v regióne

Si na stretnutí s Kimom uviedol, že situácia na Kórejskom polostrove „sa týka mieru a stability v regióne“. Čína podľa neho podporuje politické riešenie tamojších problémov a je ochotná urobiť, čo môže, na vyriešenie „opodstatnených bezpečnostných a rozvojových záujmov“ Severnej Kórey.

„V poslednom roku bolo v otázke (Kórejského) polostrova vidno žiarivé vyhliadky na riešenie prostredníctvom dialógu,“ citovala čínskeho lídra štátna televízia CCTV. Zmieňoval sa zrejme o summitoch Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure a Vietname, ktoré nepriniesli konkrétne výsledky. Rozhovory Washingtonu a Pchjongjangu medzičasom uviazli na vzájomných nezhodách okolo denuklearizačných krokov Severnej Kórey a rušenia sankcií zo strany USA.

Kim: Severná Kórea by rada zostala trpezlivá

Kim Čong-un podľa CCTV povedal, že jeho krajina za uplynulý rok podnikla „mnohé pozitívne opatrenia“, nedostalo sa jej však „aktívnej reakcie príslušnej strany“, čím mal zjavne na mysli USA. Najvyšší predstaviteľ KĽDR tiež čínskemu prezidentovi povedal, že Severná Kórea by „rada zostala trpezlivá“, avšak dúfa, že bude môcť viesť s „príslušnou stranou“ rozhovory o tom, ako možno zmierniť napätie a dosiahnuť výsledky.

Si Ťin-pching sa stretol s Kimom počas úvodného dňa prvej návštevy čínskeho prezidenta v Pchjongjangu za posledných 14 rokov. Podľa čínskej agentúry Sinchua by Peking mohol zohrávať jedinečnú a konštruktívnu úlohu pri dosiahnutí prelomenia nedôvery medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi. Si sa od nástupu do prezidentského úradu v roku 2012 stretol s Kimom štyrikrát v Číne. Stretnutia sa konali vždy okolo termínov Kimových summitov s Trumpom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, čo zdôrazňovalo úlohu Pekingu ako kľúčového aktéra v patovej situácii týkajúcej sa jadrového odzbrojenia Severnej Kórey.

Pridaj komentár