Podporu na ochranu vtáctva dostanú ďalšie tri lokality

No Comments

Prostriedky na ochranu vtáctva získajú Strážovské vrchy, Chočské vrchy a Čergov.

16. apr 2019 o 11:29 TASR

BRATISLAVA. Chránené vtáčie územia Strážovské vrchy, Chočské vrchy a Čergov by mali dostať programy starostlivosti na roky 2019 až 2048.

Vyplýva to z materiálov v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Za celé obdobie by opatrenia navrhované v programoch mali stáť viac ako 14 miliónov eur, časť z nich zaplatí Európska únia.

Reakcia na výčitky Európskej komisie

Programy starostlivosti v Strážovských a Chočských vrchoch by podľa Ministerstva životného prostredia SR malo prispieť k odstráneniu nedostatkov, ktoré Európska komisia vyčíta Slovensku v rámci konania o porušení zmluvy aj v prípade EU Pilot.


Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho majú napríklad zlepšiť súčasný nepriaznivý stav orla skalného, výra skalného a ďatľa trojprstého v Chočských vrchoch alebo žltochvosta lesného v Strážovských vrchoch.

Podpora ohrozených druhov

Hlavným cieľom programu starostlivosti o Chránené vtáčie územie Čergov je vytvoriť podmienky na návrat populácie tetrova hoľniaka, zlepšiť súčasný nepriaznivý stav pŕhľaviara čiernohlavého a žltochvosta lesného, ako aj zachovať priaznivý stav ostatných 21 druhov, pre ktoré bolo toto územie v roku 2011 vyhlásené.

Prečítajte si tiež: Slovensku sa kráti čas na prijatie prísnejších pravidiel ochrany prírody

Programy starostlivosti o Chránené vtáčie územia sú nelegislatívne materiály, ktorými sa spresňujú zásady využívania územia, ustanovujú sa ciele ochrany druhov vtáctva a určujú sa opatrenia na dosiahnutie dlhodobých a operatívnych cieľov.

Ich schválením dôjde k splneniu záväzku stanovenia cieľov ochrany pre územie sústavy Natura 2000, ako aj celkového záväzku na zlepšenie priaznivého stavu a k posilneniu súčinnosti pri zabezpečení starostlivosti o tieto územia.

Pridaj komentár