Video+foto: Mohutný požiar ničí Notre Dame v Paríži, slávnu katedrálu možno nezáchrania (aktualizované) Video+foto: Mohutný požiar ničí Notre Dame v Paríži, slávnu katedrálu možno nezáchrania (aktualizované)

No Comments
  • aktualizované 15. apríla, 22:23

PARÍŽ 15. apríl (WebNoviny.sk) –  V katedrále Notre-Dame v Paríži vypukol v pondelok podvečer požiar. V oblasti sa momentálne odohráva veľká operácia na jeho uhasenie. Okolie budovy vyprázdnili.

Na záberoch zo sociálnych sietí možno vidieť ako sa z vyše 850-ročnej gotickej katedrály valia oblaky dymu. Námestník francúzskeho ministra vnútra naznačil, že slávnu katedrálu sa možno nepodarí zachrániť.

Ikonická vežička sa zrútila

Obloha nad Parížom sa večer zafarbila na oranžovo, v okolí srdcervúceho výjavu podľa britskej BBC stoja stovky Francúzov a väčšinou mlčky a so slzami v očiach sledujú situáciu.

Video: Požiar katedrály Notre Dame v Paríži

Požiar podľa francúzskych médií vypukol pred siedmou hodinou večer a rýchlo sa rozšíril. Hovorca katedrály v rozhovore s francúzskymi novinármi varoval, že z celej budovy podľa neho „nezostane nič“.

Oheň už napriek snahe požiarnikov zachvátil aj ikonickú vežičku v strede budovy, ktorá sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, podľa médií by však mohol súvisieť s renovačnými prácami. Parížsky prokurátor už spustil vyšetrovanie príčiny požiaru.

Macron zrušil prejav k národu

Na miesto rýchlo pricestoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý na poslednú chvíľu zrušil plánovaný pondelňajší prejav k národu.

Na mieste tragédie Macron vyhlásil, že jeho myšlienky sú „so všetkými katolíkmi a so všetkými Francúzmi“. „Tak, ako všetci moji spoluobčania, som dnes smutný, keď vidím, ako horí táto súčasť nás všetkých,“ dodal francúzsky prezident.

Parížska starostka Anne Hidalgo situáciu označila za „strašný požiar“ a vyzvala ľudí na mieste, aby rešpektovali ohraničenie, ktoré postavili hasiči, aby zaistili ich bezpečnosť.

K  požiaru sa na Twitteri vyjadril aj americký prezident Donald Trump, ktorý uviedol, že je to hrozný pohľad a  parížskym hasičom radil, aby hasili zo vzduchu.

Aj Parížania sú rozhorčení a pýtajú sa, prečo proti obrovskému požiaru nepoužijú lietadlá alebo vrtuľníky s vodnými vakmi, čo je väčšinou najefektívnejší spôsob hasenia požiarov. Ich hnev sa snaží zmierniť francúzska vládna agentúra pre výnimočné situácie a odborníci vysvetľujú, že v tomto prípade použitie vodných vakov nie je možné, pretože by to mohlo spôsobiť zrútenie sa celej budovy.

Francúzska katolícka cirkev vlani odštartovala naliehavú zbierku s cieľom získať financie na záchranu katedrály, ktorá sa začala rozpadať. Slávnu katedrálu budovali desiatoky rokov od roku 1163. Je najnavštevovanejšou pamiatkou v Paríži a ročne si ju pozrie zhruba 14 miliónov ľudí.

Pridaj komentár