OĽaNO: Pri ošetrovaní člena rodiny majú mať aj policajti či hasiči platené voľno

No Comments

Cieľom úpravy je čiastočné vyrovnanie rozdielov pri ošetrovaní členov rodiny.

15. mar 2019 o 12:33 SITA

BRATISLAVA. Eliminovať rozdiely pri ošetrovaní členov rodiny v prípade policajtov, hasičov, profesionálnych vojakov či príslušníkov finančnej správy v porovnaní s bežnými zamestnancami navrhuje hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Preto na marcovú schôdzu Národnej rady SR poslanci za OĽaNO predkladajú návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície.


Článok pokračuje pod video reklamou

Platí pre bežných zamestnancov

Predkladatelia sú totiž presvedčení, že tak ako má nemocensky poistený zamestnanec pri ošetrovaní člena rodiny nárok na ošetrovné, by služobné voľno s nárokom na služobný plat malo prislúchať aj policajtovi, hasičovi, profesionálnemu vojakovi a príslušníkovi finančnej správy.

Ako priblížili v dôvodovej správe, súčasná právna úprava týkajúca sa rozsahu a podmienok hmotného zabezpečenia počas ošetrovania člena rodiny v prípade policajtov, hasičov, profesionálnych vojakov či príslušníkov finančnej správy sa odlišuje od tej, ktorá platí pre bežných zamestnancov.

„Kým zamestnanci majú nárok na ospravedlnenie neprítomnosti v práci, napr. pri ošetrovaní svojich rodičov, u policajtov a príslušníkov iných ozbrojených zborov a zložiek to tak nie je. Policajti a príslušníci iných ozbrojených zborov a zložiek nemajú na rozdiel od zamestnancov nárok napr. na platené služobné voľno ani pri ošetrovaní detí starších ako desať rokov, ak s nimi nežijú v spoločnej domácnosti,“ uviedli poslanci OĽaNO v dôvodovej správe k návrhu.

Vyrovnanie rozdielov

Cieľom navrhovanej právnej úpravy je čiastočné vyrovnanie vyššie uvedených rozdielov pri ošetrovaní členov rodiny.

Navrhujú vypustiť podmienku, aby poskytovanie služobného voľna s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní iného člena rodiny bola podmienená spoločnou domácnosťou chorého a policajta, profesionálneho vojaka či príslušníka finančnej správy.

Hnutie OĽaNO v legislatívnom návrhu určuje, aby policajtovi, profesionálnemu vojakovi, príslušníkovi finančnej správy bolo poskytnuté služobné voľno s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní dieťaťa aj staršieho ako desať rokov, a to i v prípade, že nežijú v spoločnej domácnosti.

„Definuje sa, že dieťaťom sa na účely ošetrovania rozumie nielen vlastné dieťa, ale aj osvojené dieťa policajta, hasiča, profesionálneho vojaka, príslušníka finančnej správy alebo jeho manžela (manželky), a dieťa, ktoré bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu,“ podotkli.

Matovičovci zároveň rozširujú, resp. jednoznačne vymedzujú okruh ľudí, na ošetrovanie ktorých bude mať policajt, hasič, profesionálny vojak, príslušník finančnej správy nárok tak, aby bolo možné ošetrovať choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča a chorého rodiča manžela/manželky.

Pridaj komentár