Užívanie kokaínu v Európe rastie, u nás zas vyskakuje pervitín

No Comments

Nárast v užívaní kokaínu

V mestách, ktorých odpadová voda sa analyzovala už v roku 2017, došlo podľa novej štúdie k nárastu v užívaní kokaínu, čo potvrdilo stúpajúci trend pre túto drogu, aký naznačila už predošlá štúdia. Najviac stôp kokaínu sa objavilo v mestách na západe a juhu Európy, obzvlášť v Belgicku, Holandsku, Španielsku a Británii.

Analýza naopak preukázala veľmi nízku úroveň užívania kokaínu vo väčšine východoeurópskych miest, zachytila však tiež, že aj v tejto časti sveta má užívanie kokaínu vzostupný trend. Väčšina skúmaných miest zaznamenala aj nárast v užívaní amfetamínu, ktorý sa neobjavil v predchádzajúcich štúdiách. Najvyššie množstvo stôp tejto drogy sa objavilo v odpadových vodách miest ležiacich na severe či východe Európy. Omnoho nižšie množstvo amfetamínu zaznamenali vedci v mestách na juhu Európy. V splaškoch sa našlo aj viac extázy ako v roku 2017.

Stopy ďalšej skúmanej drogy, metamfetamínu, známeho ako pervitín, ktorý má tradične najviac užívateľov v Českej a Slovenskej republike, sa podľa najnovších údajov v roku 2018 objavili aj na Cypre, vo východnom Nemecku, Španielsku a na severe Európy, v krajinách ako Fínsko a Nórsko.

Pridaj komentár