Online: Poslanci verejne nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu ústavného súdu, Fico už nekandidoval Online: Poslanci verejne nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu ústavného súdu, Fico už nekandidoval

No Comments
  • aktualizované 12. februára 18:44

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu v utorok hlasovali o sudcoch Ústavného súdu SR a nezvolili ani jedného kandidáta. Voľba bola verejná, keďže na začiatku plénum neschválilo tajné hlasovanie, ktoré navrhovala skupina poslancov za stranu Smer-SD. Za bolo 52 poslancov, proti 64 a zdržalo sa 16.

Na hlasovacom lístku mali poslanci 37 mien uchádzačov a bol platný iba vtedy, ak bolo zakrúžkovaných najviac 18 mien. Poslanci si prevzali 132 hlasovacích lístkov – 13 poslancov ho naspäť neodovzdalo a zo 119 hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných.

Väčšina zákonodarcov koaličných strán Smer-SD a SNS odovzdala prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky. Opakovaná voľba sa uskutoční vo štvrtok o 14:00. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Fico stiahol kandidatúru

Parlament mal mať na výber 39 uchádzačov (Lucia Kurilovská sa vzdala kandidatúry už skôr), ale nakoniec ich je iba 37, pretože v utorok predseda strany Smer-SD Robert Fico oznámil, že svoju kandidatúru sťahuje a rovnako svojho kandidáta Radovana Hrádeka, stiahli aj kotlebovci, ktorí sa hlasovania v utorok neplánovali zúčastniť.

Naživo: Rokovanie Národnej rady SR

Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Andrej Kiska vymenuje polovicu. Šéf smerákov Fico v utorok pohrozili Mostu-Híd, že ak prejdú kandidáti na sudcov ich hlasmi a opozície, bude to mať dopad na koalíciu a strana Smer-SD dokonca spomenul aj vypovedanie Koaličnej zmluvy.

V rozprave sa spomínal najmä Fico

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára. Novinkou pri voľbe ústavných sudcov bolo verejné vypočutie kandidátov. Deviati sudcovia či sudkyne budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Rozprava v pléne parlamentu, ktorá prebiehala vo štvrtok a piatok bola upriamená prevažne na jedného z uchádzačov. Bol ním poslanec NR SR a expremiér Robert Fico.

K jeho osobe zasadal 7. februára aj ústavnoprávny výbor parlamentu, ktorý rozhodol, že expremiér splnil zákonné podmienky na výkon sudcu Ústavného súdu SR. Výbor hlasoval v pomere sedem ku šesť v prospech Ficovej kandidatúry.

O tom, že aj Fico spĺňa zákonné podmienky a má požadovanú prax, rozhodla Irén Sárközy (Most-Híd). Sárközy argumentovala tým, že hlasuje iba za to, čo má pred sebou. Poslanec za SaS Ondrej Dostál stojí za tvrdením, že Fico stanovené podmienky nespĺňa.

Online textový prenos (minúta po minúte)

  • voľba ústavných sudcov a reakcie

18:44 Smer-SD podľa Erika Tomáša spôsobom voľby, keď poslanci odovzdávali prázdne hlasovacie lístky, vyjadril svoj postoj k nedemokratickej verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Ako povedal Tomáš novinárom, Smer zároveň hlasovaním testoval, či koalícia funguje. „Z výsledku vyplýva, že sa vytvoril priestor na rokovanie. Budeme sa pokúšať o dohodu v koalícii,“ uviedol Tomáš.

18:40 Opakovaná voľba kandidátov na Ústavných sudcov SR sa v parlamente uskutoční vo štvrtok o 14:00. Poslanci budú mať na hlasovacom lístku rovnaké mená.

18:36 Väčšina zákonodarcov koaličných strán Smer-SD a SNS odovzdala prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky. 

18:25 Parlament nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta za ústavného sudcu. Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných.

17:55 Poslanci dohlasovali, spočítavajú sa hlasy a následne oznámia výsledok.

17:41 Na hlasovacom lístku majú poslanci 37 mien uchádzačov a je platný iba vtedy, ak je zakrúžkovaných najviac 18 mien. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

17:28  Poslanci neschválili tajné hlasovanie, ktoré navrhovala skupina poslancov za stranu Smer-SD. 

Robert Fico

Poslanec NR SR za stranu SMER-SD Robert Fico počas voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci rokovanie 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 12. február 2019.Foto: SITA/Branislav Bibel.

17:00 Robert Fico v utorok dokázal, že mu nejde o vládu, jeho koaličných partnerov ani o Slovensko. Ide mu len o jeho osobu. Uviedol to na utorkovej tlačovej besede podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko s tým, že Fico je ochotný rozbiť vládu v prípade, ak zloženie Ústavného súdu (ÚS) SR nebude podľa predstáv Smeru.

16:17 Expremiér Robert Fico (Smer-SD) spôsobí svojimi osobnými ambíciami ústavnú krízu a znefunkční tak Ústavný súd SR, vyhlásila Veronika Remišová z hnutia OĽaNO a doplnila, že Ficove výzvy smerom k strane Most-Híd o tom, ako má pri ústavných sudcoch hlasovať, za neakceptovateľné. „To je nemysliteľné, aby si pán Fico kládol obdobné podmienky. Zároveň hrozí, že strana Smer spôsobí chaos a kolaps ústavného súdu, ktorý je jedným z pilierov demokracie,“ povedala Remišová.

16:14 Hlavným posolstvom vyhlásenia predsedu koaličnej strany Smer-SD Roberta Fica je, že na Slovensku sú reálne predčasné voľby, tvrdí politický analytik Ján Baránek. „Na ťahu je teraz Most-Híd, Čierny Peter je v jeho rukách,“ myslí si Baránek. Vyjadril tiež presvedčenie, že ak Most-Híd zahlasuje s opozíciou, budú s veľkou pravdepodobnosťou predčasné voľby.

16:04 Ak by voľba kandidátov v utorok a vo štvrtok mala byť v parlamente chaotická, podľa šéfa smerákov Roberta Fica existuje možnosť predĺžiť mandát aktuálnym ústavným sudcom. Pripomenul, že Smer-SD má naďalej výhrady k verejnej voľbe kandidátov

15:25 Predseda Smeru-SD Robert Fico oznámil stiahnutie kandidatúry. Zároveň uviedol, že ak prejdú kandidáti spoločne zvolení poslancami Mosta-Híd a opozície, bude to mať vážne následky pre ďalšie fungovanie vládnej koalície.

15:12 Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) sa nezúčastnia hlasovania o ústavných sudcoch a sťahujú nomináciu svojho kandidáta Radovana Hrádeka. Vyhlásil to na tlačovej besede predseda ĽSNS Marian Kotleba s tým, že poslanci z ich poslaneckého klubu sa nechcú zúčastniť „frašky“, ktorá sa stala z voľby ústavných sudcov. „Začali sa objavovať konšpirácie o tom, že poslanci ĽSNS sa stretávali s inými stranami,“ povedal Kotleba.

Marian Kotleba

Predseda strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba počas tlačovej konferencie k hlasovaniu na post ústavných sudcov. Bratislava, 12. február 2019.Foto: SITA/Branislav Bibel.

Podľa Kotlebu sú poslanci ĽSNS vo výkone svojho poslaneckého mandátu zaviazaní len svojim voličom. „Odmietame, aby predstavitelia inej politickej strany hovorili za nás, čo máme robiť a čo robíme,“ povedal Kotleba s tým, že do žiadnych politických hier sa nedajú zatiahnuť. Zároveň vyhlásil, že súčasný prezident Andrej Kiska „nemá morálne právo na záver volebného obdobia menovať nových ústavných sudcov“. „A preto v tejto situácii od toho dávame ruky preč a nebudeme sa podieľať na tejto fraške,“ dodal Kotleba.

14:55 Strana Smer-SD je pripravená vypovedať Koaličnú zmluvu. Agentúre SITA to potvrdili zdroje z vedenia strany. Dôvodom je nedohoda v koalícii na spôsobe voľby ústavných sudcov. Predseda Smeru-SD Robert Fico zároveň zvažuje, že sa vzdá kandidatúry na ústavného sudcu. Tlačovú besedu ohlásil na 15:00.

14:27 Poslanecký klub MostHíd je za verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. V utorok sa na tom dohodli jeho členovia na spoločnom rokovaní. Minulý týždeň 15 poslancov Smeru-SD požiadalo o tajnú voľbu. Poslanci MostaHíd budú proti tomuto návrhu.

14:00 V parlamente by mali v utorok o 17.00 poslanci voliť ústavných sudcov.

Pridaj komentár