Lajčák vníma návštevu Pompea ako príklad dobrého partnerstva

No Comments

Okrem bilaterálnych vzťahov sa bude témou rozhovorov Západný Balkán aj Čína.

11. feb 2019 o 12:19 TASR

TBILISI, BRATISLAVA. Návšteva amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea na Slovensku je vnímaná ako príklad pozitívneho a bezproblémového partnerstva.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) to povedal v pondelok počas návštevy Gruzínska, kam pricestoval z pozície úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Neprichádza sem so žiadnymi negatívnymi posolstvami, ale, naopak, chce oceniť vzťahy, ktoré existujú medzu Spojenými štátmi a Slovenskou republikou. Verím tomu, že takýmto spôsobom táto návšteva aj vyznie,“ povedal minister Lajčák s odvolaním sa na informácie, ktoré o Pompeovej ceste na SR komunikujú jeho americkí partneri.

Článok pokračuje pod video reklamou

Po dvadsiatich rokoch

Minister Lajčák pripomenul, že to bude iba druhá návšteva ministra zahraničných vecí USA na Slovensku v poradí.

Prečítajte si tiež: Návšteva z USA v utorok skomplikuje dopravu v meste

Prichádza 20 rokov po prvej návšteve Madeleine Albrightovej. „Takže sme radi, lebo dáva viditeľnosť našim dvojstranných vzťahom,“ povedal.

Šéf americkej diplomacie prichádza podľa Lajčáka na Slovensko v situácii, „keď sme si pripomenuli významné výročia v situácii, keď Slovensko plní svoje záväzky, pokiaľ ide o investície v oblasti obrany, v situácii, keď je veľa tém, o ktorých treba hovoriť“.

Na margo utorňajšieho Pompeovho programu v Bratislave Lajčák uviedol, že rokovania s predsedom slovenskej vlády a prezidentom budú „klasicky veľmi vecné“. „Máme zoznam tém, na ktoré sa zameriame,“ priblížil.

Západný Balkán aj Čína

Okrem bilaterálnych vzťahov sa s americkým partnerom určite porozprávajú aj o regionálnych záležitostiach.

Americkú stranu budú podľa slov ministra zaujímať tiež názory Slovenska na „západný Balkán, naše predsedníctvo v OBSE“, ale aj iné veľké témy ako napríklad Čína.

Lajčák sa s Pompeom stretol vlani v novembri, keď ho na základe pozvania navštívil vo Washingtone. V nadväznosti na túto udalosť prijal Lajčákov partner pozvanie na Slovensko.

Pridaj komentár