Danko sa chce stretnúť s Lajčákom, pre ministra má zásadné otázky a žiada odpovede Danko sa chce stretnúť s Lajčákom, pre ministra má zásadné otázky a žiada odpovede

No Comments

BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa chce v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) Miroslavom Lajčákom, aby od neho dostal odpovede na zásadné otázky.

Zásadné Dankove otázky pre Lajčáka

„Prvá je otázka tvorby medzinárodných zmlúv v kontexte rizika umiestnenia zahraničných armád na území Slovenskej republiky, druhá je vyjasnenie pozície MZVaEZ vo vzťahu k arménskej genocíde, ďalej zriadenie kultúrneho centra v Jeruzaleme, a takisto aj konanie zástupcov štátu v zahraničných inštitúciách a relevantnosť ich rozhodnutí vo vzťahu k Slovenskej republike,“ vymenoval zásadné otázky Danko.

Následne predseda parlamentu povedal, že rešpektuje pozíciu Smeru-SD vo vzťahu k nominácii ministra. „Vzhľadom k tomu, že minister Lajčák podal demisiu osobne prezidentovi SR, vznikla nejasná ústavno-právna situácia,“ skonštatoval Danko a dodal, že by mal byť minister Lajčák nanovo menovaný. Agentúre SITA stanovisko predsedu parlamentu poskytol hovorca NR SR Tomáš Kostelník.

Lajčák dostal garancie od Pellegriniho aj Fica

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák ostáva vo funkcií. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

„V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor chcem oznámiť, že som prijal rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,“ tlmočí rezort zahraničia vyjadrenie Lajčáka.

Ako informoval, absolvoval stretnutie s predsedom vlády aj s predsedom strany Smer-SD. „Obom som povedal, že svoju úlohu môžem vykonávať len vtedy, ak sa naša zahraničná politika naďalej dôsledne riadi programovým vyhlásením vlády, koaliční partneri rešpektujú koaličnú dohodu a súčasťou toho je aj rešpektovanie rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty vo vláde.“ Tvrdí, že jasné garancie dostal od Pellegriniho aj od Roberta Fica.

Pridaj komentár