V Košiciach blahorečia Annu Kolesárovú, pripomína utrpenie zavraždených alebo znásilnených obetí V Košiciach blahorečia Annu Kolesárovú, pripomína utrpenie zavraždených alebo znásilnených obetí

No Comments

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Niekoľko tisíc ľudí očakávajú cez víkend v metropole východného Slovenska. Do Košíc si prídu uctiť novú blahoslavenú.

Pápež František schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil vojak sovietskej armády. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Ako povedal pre agentúru SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara, odkaz blahorečenia Anny Kolesárovej možno vnímať vo viacerých rovinách.

Ideál v duchovnej oblasti

Pripomína nám utrpenie obetí, ktoré boli znásilnené alebo zavraždené, a neprijateľnosť každého násilia páchaného na ženách,“ zdôraznil s tým, že blahorečenie zdôrazňuje dôstojnosť ľudskej osoby, ktorej protirečí egoistické zneužívanie sexuality. „Naopak, skutočnej dôstojnosti ľudí zodpovedá vnímanie sexuality ako vzácneho daru pre intimitu manželského života,“ konštatoval Kramara. Podľa neho pre veriacich zároveň nová blahoslavená predstavuje ideál v duchovnej oblasti: ženu naplnenú tak veľkou láskou k Bohu, že pri hrdinskej obrane čnosti obetovala vlastný život – v perspektíve viery v život večný.

Slávnostný úkon blahorečenia vykoná na štadióne TJ Lokomotíva Košice legát pápeža Františka kardinál Angelo Becciu, ktorý je novým prefektom Kongregácie pre kauzy svätých. Slovensko zažije slávnosť blahorečenia po roku. V Bratislave bol vlani v septembri blahorečený salezián kňaz Titus Zeman. Predtým boli u nás v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko. Podujatie organizujú Košická arcidiecéza a Pastoračné centrum Anny Kolesárovejvo Vysokej nad Uhom.

Oficiálne prípravy slávnosti blahorečenia sa začali krátko po tom, ako pápež František schválil dekrét o mučeníctve Anny Kolesárovej (v marci 2018). Hlavná slávnosť sa uskutoční v sobotu o 10:00. Jej súčasťou bude pontifikálna svätá omša, ktorej súčasťou bude osobitný obrad blahorečenia. Hlavným celebrantom na pontifikálnej svätej omši bude kardinál Angelo Becciu, prítomný bude tiež slovenský kardinál Jozef Tomko a mnohí slovenskí a zahraniční biskupi. Pre kardinála Becciu to bude vôbec prvé blahorečenie v úrade. Na slávnosť sa zaregistrovali veriaci z viac ako 300 farnosti z celého Slovenska. Príde viac ako 450 kňazov a prítomných bude vyše 530 rehoľníkov. Do služby je zapojených približne 630 dobrovoľníkov, ktorí budú zabezpečovať parkoviská, prístupy, informačný stánok a ďalšie služby. Na štadióne rozdajú dobrovoľníci približne 10 000 bielych ruží ako symbol čistoty.

Koncert radosti po hlavnej udalosti

Víkend blahorečenia sa začal piatkovou modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Alžbety. Jej súčasťou bola modlitba posvätného ruženca, svätá omša a duchovno-poetické pásmo. Po sobotňajšej hlavnej udalosti sa uskutoční koncert radosti na štadióne. Nedeľná ďakovná svätá omša spojená s uložením relikviára s relikviami budúcej blahoslavenej sa uskutoční v Katedrále sv. Alžbety, sláviť ju bude košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. V závere svätej omše bude vyhlásený prípravný rok na 400. výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov.

Vo Vysokej nad Uhom bude ďakovná slávnosť v nedeľu 30. septembra. Tiež bude spojená s uložením relikviára Anny Kolesárovej. Uskutoční sa v tamojšom kostole Sedembolestnej Panny Márie.

Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom. Keď v trinástich rokoch stratila mamu, musela prevziať starostlivosť o domácnosť. Koncom druhej svetovej vojny sa ľudia vo Vysokej nad Uhom počas prechodu frontu skrývali v pivniciach. Tam ju našiel ruský vojak, ktorý začal na Anku naliehať, aby sa mu oddala. Ona však odmietla a následne ju vojak zastrelil. Pre neutíchajúce boje v dedine bola pochovaná potajomky na druhý deň neskoro večer a bez kňaza. Pohrebné obrady vykonal tamojší farár Anton Lukáč až 29. novembra 1944. Hneď po pohrebe do poznámok v Matrike zomrelých zapísal: Hostia sanctae castitatis (obeť svätej čistoty).

Pridaj komentár